SDH
JSDH - JPOV
menu
rozcestník

www.jirivana.net

kam dál: Vybavení JSDH

Svolávací systém JSDH Ratenice

Vzhledem ke složitému svolávání jednotky při mimořádné události (nutnost zástupců obce dojít na obecní úřad a odtud spusit sirénu) = cca 3-4 minuty, byl vymyšlen vlastní systém svolávaní členů jednotky, který tuto dobu výrazně zkracuje (do 10s je vyhlášen polach sirénou (stávající obecní rozhlasová ústředna) + 1 minuta do obeslání členů jednotky SMS zprávou).

Došlo i na úvahu, zda nekoupit hotové řešení. Vzhledem k našim finančním možnostem, specifickým požadavkům a vědomostem s touto problematikou jsme se rozhodli zkusit vyvinout vlastní způsob svolávání.

Popis: jedná se o počítač DELL Optiplex GX1 350+, který je zbaven přebytečných součástí a tak je dosaženo minimální spotřeby. Tento stroj je napojen na GPRS modul Siemens ES75 a rozlasovou ústřednu. Samozřejmostí je zálohování pro případ výpadku el. energie.

Princip: počítač v sobě uchovává seznam členů jednotky + zástupců obce. Po přijmutí SMS v přesném a jednoduchém tvaru (z důvodu rychlosti) z příslušného povoleného čísla, dochází k automatickému sepnutí rozhlasové ústředny a vyhlášení poplachu. Následuje rozeslání SMS členům jednotky. Tento dvojí způsob řešení vyhlášení poplachu eliminuje výpadek jedné nebo druhé služby.

Od verze 2.0 umožňuje systém vyhlášení poplachu i z pozice OPIS.

verze 1.0 - svolávání za základě prozvonění

verze 2.0 - svolávání na základě SMS + vylepšená administrace systému

verze 2.2 - mobilní telefon Siemens ME45 byl nahrazen GSM modulem ES75 téže značky, který umožňuje rozšířenou práci se systémem a vyšší spolehlivost

Díky tomuto řešení jsme ušetřili 12 000,-, které by jsme zaplatili za hotový komerční výrobek.

Poděkování: je třeba poděkovat několika lidem, konkrétně Jiřímu Váňovi, který dokázal svými zkušenostmi odborně poradit, dále Martinu Kratochvílovi, který se zasloužil o vylepšení reléového-obvodu pro sepnuntí ústředny a v nespolední řadě i starostovi obce panu Ladislavu Kratochvílovi, který nám umožnil tento systém nasadit do reálného používání.

V současné době běží systém v testovacím provozu. Dle toho, jak se osvědčí, bude dále rozvíjen. Věřím, že tímto zdokonalením bude naše jednotka ještě pohotovější než-li dříve a dokáže rychleji odvrátit hrozící nebezpečí.

text: HonzaSvolávací systém JSDH Ratenice foto-1Svolávací systém JSDH Ratenice foto-2
Právě se chystá

20. 7. - Rodinný tábor na jednu noc 2024

24. 8. - 140 let SDH Sokoleč

14. 9. - Kolínský pohár - Vítězovská stovka 2024

21. 9. - Podlipanská liga - Třebovle 2024

kalendář akcí

facebook

sdh ratenice facebook


vyhledávání


statistika návštěv

© SDH Ratenice, vytvořil honziiik, hosting JiriVana.NET