SDH
JSDH - JPOV
menu
rozcestník

www.jirivana.net

kam dál: Nezařazené | 2005

Historie sboru

Sbor dobrovolných hasičů jako pokračovatel bývalých hasičů bilancuje svoji práci za dlouhé období celé řady generací lidí, kteří dávali a dávají svoje sily, odvahu a dovednost k ochraně lidských životu, zdraví a vytvořených hodnot. Již patří dávné historii 18. září 1886, kdy byl sestaven v Ratenicích první hasičský sbor.Stodvacet dlouhých a mnohdy složitých a těžkých let prokázalo nejen životnost, ale i jeho nesmírnou užitečnost. Období, kdy se sbor rodil a dnešek se nenechají srovnávat. Společně i přes 120 let vývoje, zůstalo poslání, bojovat proti požárům. V historii dvánácti desetiletí práce, obětavosti, odvahy i hrdinství jsou zapsána jména mnoha těch, kteří mají na činnosti sboru nesmírné zásluhy. Z historie víme, jak těžké byly začátky, jak těžké bylo pořizování i té nejnutnější techniky. Zabezpečování sboru bylo odkázáno na prostředky, které poskytovala obecní pokladna, nebo dary jednotlivců. Organizace se zrodila v období Rakousko-Uherského útlaku, musela překlenout období neutěšených poměrů první republiky a kruté období fašistické okupace.
120 let trvání ratenského sboru je 120 let poctivé a nezištné práce při ochraně majetku, životů a zdraví spoluobčanů. Dnešní členové mají velkou odpovědnost předat tuto štafetu dalšímu pokolení. Bývalý předseda základní organizace sboru Jaroslav Holoubek kdysi prohlásil:


,,, ...V této obci budeme nadále žít a pracovat, proto je naší ctí a posláním pečovat o to, aby naše obec byla zajištěna proti požárům a lidé byli ušetřeni zbytečných ztrát a neštěstí ..."

Tato slova jsou ukazateli na cestě dalšího rozvoje sboru v obci!!!

*Informace a fotografie byly čerpány z knihy SPO Ratenice (1886-1986)- Karel Pokorný a brožury vydané ke 120. výročí založení SDH Ratenice.Historie sboru foto-1Historie sboru foto-2Historie sboru foto-3Historie sboru foto-4Historie sboru foto-5Historie sboru foto-6Historie sboru foto-7Historie sboru foto-8Historie sboru foto-9Historie sboru foto-10Historie sboru foto-11Historie sboru foto-12Historie sboru foto-13
Právě se chystá

22. 6. - Podlipanská liga - Nové Jirny 2024

23. 6. - Kolínský pohár - Starý Kolín 2024

29. 6. - Podlipanská liga - Bulánka 2024

24. 8. - 140 let SDH Sokoleč

kalendář akcí

facebook

sdh ratenice facebook


vyhledávání


statistika návštěv

© SDH Ratenice, vytvořil honziiik, hosting JiriVana.NET