SDH
JSDH - JPOV
menu
rozcestník

www.jirivana.net

kam dál: Činnost sboru | 2011

Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport

Historie naší přenosné sportovní stříkačky s názvem Blue danger se traduje již od července 2005. Stroj vznikl z důvodu potřeb požárního sportu svépomocí členů sboru. Původní PS12 byla zcela rozebrána a součásti z ní byly vužity pro stavbu sportovní stříkačky (nádrž, nosítka, plechy, karburátor a další armatury). Do vnikajícího soustrojí byly instalovány "staro-nové" nijak neupravené díly jako motor TAZ1500, mezikus a čerpadlo. Jelikož byl využit klasický nijak neupravovaný stator s rozvaděčem a oběžným kolem, výkon celku se tak zvýšil pouze o malou část. Přestavba samo-domo tak byla téměř zadarmo. Pro potřeby a zaučování se to tenkrát ale stačilo.

Tuto PS12 tak využívalo převážně družstvo žen, které se v té době účastnilo série závodu Podlipanské ligy.

V roce 2008 byl obnoven tým mužů, spíše chlapců, kteří se rozhodli navázat na úspěchy svých předchůdců. Družstvo se postupně zúčastňovalo okolních soutěží. Zlomový byl rok 2009. Do týmu přicházejí další perspektivní členové, jiní tým opouštějí. Dochází tak k ucelení sestavy. Pravidelné tréninky a přihlášení do Podlipanské ligy posouvají výkonost družstva výše a výše a výkon PS12 (TAZ1500) přestává dostačovat. Po ukončení sezóny na podzim roku 2009 se zrodí nápad svěřit stříkačku do rukou odborníka a nechat ji upravit výhradně pro sportovní účely. S tímto vyvstává několik problémů: 1) jak tento projekt zafinancovat a 2) jakou úpravu a úpravce zvolit?

1) jak projekt zafinancovat

Pro někoho toto nestojí za řeč, ale pro sbor našich rozměrů je finanční stránka asi tou nejsložitější. Ještě na podzim 2009 proto začalo shánění finančních prostředků ať už ve formě brigád, tak i jednání s možnými sponzory.

realizované brigády a akce:

2x čištění kanálů povrchové vody pro OÚ Ratenice, sběr železného šrotu, výtěžek z kulturních akcí Staročeské Vánoce, posvícení, ples, ...

sponzoři:

p. Jiří Váňa - JiriVana.NET, Internet na doma do firem i škol

p. Jiří Pojikar - Zednické práce a obklady

p. Miroslav Crkal - Tesařské a pokrývačské práce

p. František Štěpánek - specializovaný maloobchod

p. Jan Melíšek - Zakázkové truhlářství

H-Domov - Sortiment bytového a metrového textilu - koberce, závěsy, bytové doplňky

p. Lukáš Horký - pohostinství Ratenice

p. Nazif Ibrič

p. Michal Heřman

p. Evžen Süss

KOV Velim (karosárna a slévárna)

+ členové závodního družstva

2) jakou úpravu a úpravce zvolit

V oboru úpravy přenosných stříkaček existuje několik odborníků. Nikdo Vám však nedoporučí toho či onoho. Po důkladném pročítání diskusí na příč internetem jsme se nakonec rozhodli pro úpravu stříkačky na obsah 1800ccm a to především z důvodu životnosti (vyšší obsahy jsou velice technicky náročné na několik desetiletí staré motory TAZ1500, které se využívaly ve vozech Š1203 a pro úpravu požáních stříkaček jsou zcela ideální) u moravské firmy Sport Servis PS - Ing. Karel Gába. Tato firma se zabývá úpravou čerpadel i motorů pro PS12. Důvodem volby právě tohoto úpravce byly reference na kvalitní zpracování a velice solidní jednání.

Když jsme měli větší část finančních prostředků k dispozici, došlo k závaznému objednání úpravy (po předchozím kontaktování p. Gáby za účelem zjišťování potřebných informací). Vzhledem k velkému zájmu o úpravu stříkaček a tak pracovnímu vytížení všech úpravců na náš stroj přišla řada až v červenci 2010.

Podmínkou odvezení sportovní stříkačky na úpravu bylo zprovoznění starší klasické PS12, aby byla k dispozici v případě čerpání při zásahové činnosti (viz. Oprava PS12).

Den D č. 1 nastal 16. 7. 2010, kdy jsme se vydali na 300km dalekou cestu do Kelče. Cesta až na menší bloudění a zdržení v kolonách proběhla dobře a v podvečerních hodinách jsme předávali stříkačku do rokou odborníka.

Úprava měla trval 2 měsíce a proto jsme se obávali, že už letošní sezónu s novou stříkačkou nestihneme. V této době jsme se některých soutěží zúčastňovali s klasickou PS12, abychom nevyšli ze cviku.

Den D č. 2 nastal 14. 9. 2010. Opět jsme se vydali na cestu. Tentokrát to byla cesta napínavá plná očekávání jak úprava dopadla. Opět v podvečer jsme dorazili na místo. Pan Gába nás již čekal, stříkačku nám nastartoval, vše vysvětlil předal předávací protokol s patřičnými pokyny.

Následující týden probíhalo zabíhání mašiny na vodě. Po tomto procesu následoval tréning. V neděli jsme vyrazili na ligu do Břežan II., ale bohužel se nám nepodařilo s novou stříkačkou předvést uspokojivý výkon.

Vzhledem k časovému vytížení členů mužského týmu proběhl další tréning až den před následující soutěží v Pňově, při kterém došlo ke zranění běžce s rozdělovačem (nikoli vlivem výkonu stříkačky jak by se mohlo zdát). Na Posledním sání se nám konečně podařilo s novou stříkačkou uspět (8. z 34 účastníků). Všichni cítili rezervy ve svých výkonech a tak po natrénování máme velké šance se umístit na předních pozicích v lize.

Je vidět, že je p. Gába skutečně odborník a úprava se vydařila na 110%.

S úpravou i velice profesionálním přístupem p. Gáby jsme maximálně spokojeni (potěšil nás i verdikt komentátora na Posledním sání, když konstatoval, že Ratenická mašina má nejlepší zvuk ze všech účatníku B-)).

Do příští sezony tak vstoupíme s motivací umístění se na předních pozicích.

PODLIPANSKÁ LIGO TĚŠ SE!

Fotografie níže zachycují původní úpravu na obsah 1500 (rok 2005), cestu na Moravu pro upravenou stříkačku, zajíždění stroje a finální podobu stříkačky po nalakování, které probíhalo svépomocí.

OBROVSKÉ poděkování patří sponzorům, členům sboru za podporu a schválení finanční podpory. Mimořádně poděkování patří členům soutěžních družstev, kteří se podíleli na brigádách, shánění finančních prostředků či přípravných a dokončovacích pracech na tomto stroji.

Někdo by mohl namítnout: co na té stříkačce je? Kdo podobnou situaci nezažil, nepochopí. Stříkačka sama od sebe z nebe nespadla. Dlouhodobá snaha, píle, trpělivost, shánění a pracovitost vedla k úspěšné realizaci celé úpravy.

DOKÁZALI JSME TO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

text: Honza

foto: Mack, HonzaBlue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-1Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-2Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-3Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-4Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-5Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-6Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-7Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-8Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-9Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-10Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-11Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-12Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-13Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-14Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-15Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-16Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-17Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-18Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-19Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-20Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-21Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-22Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-23Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-24Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-25Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-26Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-27Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-28Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-29Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-30Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-31Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-32Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-33Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-34Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-35Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-36Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-37Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-38Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-39Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-40Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-41Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-42Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-43Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-44Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-45Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-46Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-47Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-48Blue Danger RS aneb úprava PS12 sport foto-49
Právě se chystá

20. 7. - Rodinný tábor na jednu noc 2024

24. 8. - 140 let SDH Sokoleč

14. 9. - Kolínský pohár - Vítězovská stovka 2024

21. 9. - Podlipanská liga - Třebovle 2024

kalendář akcí

facebook

sdh ratenice facebook


vyhledávání


statistika návštěv

© SDH Ratenice, vytvořil honziiik, hosting JiriVana.NET